Blog o markach. Głównie o mądrych, głębokich i tych, którym chodzi o coś więcej niż nasze pieniądze.

wtorek, 5 października 2010

Strategie challengerów czyli jak zdetronizować lidera rynku

Jeden z moich niedawnych postów dotyczył specyfiki budowania marki lidera rynku.

Co natomiast może zrobić marka, która nie jest liderem? Taka marka ma do wyboru trzy zasadnicze strategie: naśladowcy, specjalisty i challengera (choć w praktyce nader często spotkać można czwartą strategię: jazdę bez trzymanki).

W październikowym Marketingu w Praktyce ukazał się mój tekst pt. Jak zdetronizować lidera rynku. Tekst jest o challengerach - zapraszam więc do lektury wszystkich tych, którzy nie są nr 1, ale mają takie ambicje. I zapraszam także liderów, którzy codziennie oglądają się za siebie bo czują na plecach oddech konkurencji.

2 komentarze:

  1. nigdzie nie pojawił się watek dot. ksiązki "zarzadzanie portfelem marek" dlatego tez pozwole sobie napisać moją opinię przy tym temacie.
    Jestem bardzo zawiedziona publikacja tej ksiązki gdyż język uzyty w tej ksiązce jest nieprofesjonalny do tego sama treść jest zjawiskiem iluzjonistycznym. Nie rozumiem skąd segmentacja marek w portfelu się wzięła, nie jest odzwierciedleniem tego czym marki sa dla przedsiębiorstw, jest wymysłem autora, nie ma pokrycia w tzw "realu". Ta książka nic nie wniosła w obszar portfela marek. Niestety muszę stwierdzic iż jej poziom jest na niskim poziomie. Szczerze jestem zażenowana tą książką gdyż czas jaki poświęciłam na jej przeczytanie jest stracony, gdyż nic nie wniosła w obszarze portfela marek. Zwykła komercja-taka moja opinia. Niestey D. Aakera i Ph. Kothlera "POLACY" nie "pobili"....

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam,

    przeczytałam z zainteresowaniem Pani opinię i chciałabym krótko się do niej odnieść:
    1. "Nieprofesjonalny" język - prawda jest taka, że w tego typu opracowaniach, których celem jest z jednej strony przedstawienie specjalistycznych problemów, a z drugiej popularyzacja wiedzy, język musi być pochodną tych dwóch celów. Osiągnięcie tego nie jest proste, ale staraliśmy się, by język był przystępny, a jednocześnie pozostał fachowy.
    2. Segmentacja marek jako wymysł autora - trudno się z tym zgodzić. Charakterystyka tego typu opracowań polega m.in. na studiach literatury i analizie casów. Przeanalizowaliśmy ponad 100 prac, książek i artykułów najbardziej uznanych autorów i badaczy w tej dziedzinie oraz strategie kilkudziesięciu marek. Przemyślenia zawarte w naszej książce są owocem tychże analiz.
    3. Segmentacja marek nie ma pokrycia "w realu" - zgadzam się, że w wielu firmach zarządzanie portfelem marek odbiega od modeli przedstawionych w naszej książce. Nie wszystkie firmy podchodzą do tej kwestii w tak strategiczny sposób.

    Przyjmuję do wiadomości, że nasza książka nie wniosła nic nowego do obszaru Pani wiedzy. Proponuję, by sięgnęła Pani do materiałów źródłowych, które podajemy w spisie literatury - może lektura którejś z tych pozycji bardziej Panią usatysfakcjonuje.

    OdpowiedzUsuń

A jakie jest Twoje zdanie?